skip to main content columnskip to left navigationskip to horizontal navigation

University School

Athletics

 

HS Girls Basketball

Coach:  Jasmine Jefferson, email: jazzyjayy25@gmail.com

Assistant Coach: Meagan Lyons

Nov. 19                                       @ Unicoi (varsity boys only)  ​                       7:30

Nov. 20                                       J. Frank White– HOF Game                         5, 6:30, 8

Nov. 23-27                                  Sullivan East Thanksgiving Tournament      TBA

 

Dec. 4                                         Science Hill High School (boys only)            6:30, 8

Dec. 8 ​                                        KACHEA​                                                       5, 6:30, 8

Dec. 11​                                        North Greene​                                               5, 6:30, 8

Dec. 12​                                        @ Elizabethton​                                            5, 6:30, 8

Dec. 14​                                        Davy Crockett​                                              5, 6:30, 8

 

Dec. 19-22​                                   Cherokee Christmas Tournament​               TBA

 

Jan. 8​                                            @ Unaka​                                                    5, 6:30, 8

 

Schedule Revised 1-7-21

Jan. 11​                                          @ Tri-Cities Christian (boys only)​              5:15, 6:30

Jan. 16​                                          @Knoxville Ambassadors​                          2, 3:30, 5

Jan. 19​                                          @ Elizabethton (boys only)​                        6:30, 8

Jan. 20​                                          @ Science Hill (boys only)​                       6:00, 7:30

Jan. 23                                            Cherokee (girls only)                                   5:00

Jan. 25​                                          @Unaka​                                                     5, 6:30, 8

Jan. 26                                            Hampton (varsity Only)                                6:30, 8

Jan. 28​                                           @ North Greene​                                        5, 6:30, 8

Jan. 30​                                           @Cloudland


Feb. 5
​                                            @Hampton​                                               5, 6:30, 8

Feb. 8                                             @Sullivan North

Feb. 9                                            Cloudland​                                                 5, 6:30, 8

Feb. 12​                                          Sullivan North​ (Senior Night)                    5, 6:30, 8

Feb. 13​                                          Unaka (varsity only)​                                6:30, 8

Feb. 16                                           North Greene​​                                           5, 6:30, 8


 

-- GAME TIMES ARE JV BOYS, VARSITY GIRLS, VARSITY BOYS UNLESS OTHERWISE NOTED

 .......................................................................................................................................................

Meredith, Ramsey Top NET Scoring Leaders
Meredith, Ramsey Top NET Scoring Leaders
The following article was printed in the Johnson City Press:

Meredith, Ramsey Top NET Scoring Leaders

Douglas Fritz Jan 14, 2021

University High's Kaleb Meredith leads all Northeast Tennessee high school basketball players with an average of 34.2 points per game.

Unaka's Lyndie Ramsey is tops on the girls' side with an average of 21.7 per game.

BOYS
SCORING
Player, team Avg.

Kaleb Meredith, University High 34.2

Carter Metz, Cherokee 22.4

Jake Roberts, Elizabethton 19.4

Keynan Cutlip, Science Hill 19.1

Wade Witcher, Tennessee High 18.6

Mason Britton, David Crockett 18.0

Ethan Lane, Sullivan Central 18.0

Breiydon Gilliam, Daniel Boone 17.8

Dylan Bartley, Sullivan East 17.7

Isaiah Pruitt, Sullivan North 16.6

Jack Browder, Dobyns-Bennett 16.5

Ayden Begley, David Crockett 16.0

Jackson Earnhardt, Johnson Co. 15.6

Brandon Dufore, Tennessee High 15.2

Amare Redd, Science Hill 15.2

Joseph Slagle, Unaka 14.0

Cooper Johnson, Sullivan South 13.7

Morgan Lyons, Hampton 13.6

Malachi Hale, Dobyns-Bennett 13.4

Jonavan Gillespie, D-B 13.3

Jason Sattler, Cherokee 13.2

William Willocks, Elizabethton 13.2

Will Sexton, Unaka 13.0

Ethan Bradford, Sullivan East 12.8

Brady Stump, Dobyns-Bennett 12.8

Andrew Knittel, Volunteer 12.4

Ty Barb, Sullivan Central 12.0

Robbie O'Dell, Unicoi County 11.7

Lucas Slagle, Unicoi County 11.5

Nick Ellege, Sullivan South 11.4

Clayton Cross, Johnson Co. 11.2

Joltin Harrison, Sullivan Central 11.0

Jacob Cross, Sullivan North 10.7

Zack Parsons, Johnson Co. 10.5

Jahson Dennis, Dobyns-Bennett 10.5

Brayden Phillips, Elizabethton 10.4

Grant Hensley, Unicoi County 10.4

Braden Minton, Volunteer 10.1

Isaiah Lang, David Crockett 10.0

Jackson Dean, Sullivan South 10.0

GIRLS
SCORING
Player, team Avg.

Lyndie Ramsey, Unaka 21.7

Sadie Stout, Johnson County 17.2

Jenna Hare, Sullivan East 16.6

Breanna Yarber, Sullivan Central 16.5

Jabrea Johnson, Dobyns-Bennett 15.2

Caroline Podvin, Unicoi County 15.0

Emmy Miller, Johnson County 14.0

Chloe Nelson, Sullivan South 13.4

Hayley Grubb, Sullivan East 13.3

Delaney Trosin, University High 13.0

Morgan Headrick, Elizabethton 12.8

Emma Gouge, David Crockett 12.4

Emma Aubrey, Sullivan East 12.1

Ryleigh Owen, University High 12.0

Madi McClain, Hampton 12.0

Allie Jordan, Sullivan South 11.8

Riley Fritts, Tennessee High 11.8

Kijanae Marion, Science Hill 11.6

Lina Lyon, Elizabethton 11.6

Aliyah Crawley, Volunteer 11.1

Tori Ryan, Tennessee High 10.8

Kenady Knittel, Volunteer 10.5

Jaelyn West, Sullivan Central 10.4

Mackenzie Baldwin, Crockett 10.3

Katie Bailey, Happy Valley 10.3

Jasmin Myers, Science Hill 10.1

Mandy Benfield, Cloudland 10.0

Olivia Absher, Happy Valley 10.0

Atlee Dean, Volunteer 9.9

icon for left menu icon for right menu